Kasacja pojazdów

502 112 112

Skup złomu

501 017 003

Części

504 222 970

Odpady

501 260 444

Katalizatory

691 200 100

Wyrejestrowanie samochodu. Kiedy, gdzie i jak

Wyrejestrowanie auta

Wielu właścicieli aut spotyka się z sytuacją, w której chcą wyrejestrować samochód. Można to zrobić w urzędzie we własnym zakresie lub skorzystać ze wsparcia firmy zewnętrznej. W tym artykule wskażemy Ci, kiedy, gdzie i jak można wyrejestrować samochód.

Regulacje prawne

Proces wyrejestrowania samochodu regulowany jest przez polskie przepisy prawne. Podstawą jest tu Ustawa Prawo o ruchu drogowym z 20 czerwca 1997 roku wraz z późniejszymi zmianami oraz Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 31 sierpnia 2022 roku, które dotyczy rejestracji, oznaczania pojazdów, wymagań dla tablic rejestracyjnych, a także wzorów dokumentów związanych z całym procesem.

Kto i kiedy może wyrejestrować samochód?

Decyzję o wyrejestrowaniu pojazdu może podjąć właściciel pojazdu. Jeżeli auto należy do więcej niż jednej osoby, to wszyscy współwłaściciele muszą tu być zgodni. Podczas wyrejestrowania może być obecny tylko jeden z nich, o ile pozostałe osoby dadzą mu stosowne pełnomocnictwo.

Zgodnie z przepisami auto można wyrejestrować w przypadku:

  • kasacji (zniszczenia) za granicą;
  • wywozu albo sprzedaży za granicą;
  • kradzieży;
  • wycofania z obiegu;
  • przekazania do stacji demontażu pojazdów albo do punktu zbierania odpadów;
  • trwałej utraty (na przykład w wyniku pożaru).

Jakie dokumenty są niezbędne?

Szczegółowa dokumentacja związana z wyrejestrowaniem auta zależy od przyczyny. Podstawowe dokumenty, które musi przygotować właściciel pojazdu, to:

  • wniosek o wyrejestrowanie pojazdu;
  • dowód wniesienia opłaty;
  • dokument tożsamości właściciela;
  • ewentualne pełnomocnictwa w przypadku współwłaścicieli;
  • dowód rejestracyjny pojazdu;
  • tablice rejestracyjne.

W zależności od sytuacji wymagane mogą być również: oświadczenie o kradzieży pojazdu, dokumenty potwierdzające zbycie auta za granicą, kopia dokumentu potwierdzającego rejestrację auta za granicę, dokument potwierdzający zniszczenie pojazdu za granicą, dokument potwierdzający trwałą utratę pojazdu, potwierdzenie wycofania auta z obiegu lub kopia decyzji administracyjnej o wycofaniu pojazdu z obrotu.

Ponadto w przypadku przekazania auta do stacji demontażu albo do punktu zbierania odpadów (np. Panta w Gdańsku), niezbędne jest zaświadczenie (jedno z poniższych) o:

  • przyjęciu niekompletnego pojazdu;
  • demontażu pojazdu;
  • równoważny dokument z innego państwa.

Gdzie dokonuje się wyrejestrowania samochodu?

Samochód należy wyrejestrować w urzędzie właściwym dla miejsca ostatniej jego rejestracji. Zgodnie z obowiązującymi przepisami można to zrobić w: Urzędzie Miasta, Urzędzie Starostwa Powiatowego lub Urzędzie Dzielnicy. Na dzień dzisiejszy opłata związana z wyrejestrowaniem auta wynosi 10 PLN i można uiścić ją przelewem lub bezpośrednio w kasie właściwego urzędu. Pamiętaj jednak o tym, aby zachować dowód wpłaty (np. potwierdzenie przelewu).

Czy możliwe jest ponowne zarejestrowanie samochodu?

W większości przypadków nie ma możliwości dokonania ponownej rejestracji samochodu. Istnieją jednak wyjątki uwzględnione w przepisach. Wśród nich znajdują się:

  • auta odzyskane po kradzieży;
  • ciągniki i przyczepy rolnicze;
  • samochody zabytkowe;
  • auta mające powyżej 25. lat i mające szczególne znaczenie dla historii motoryzacji lub uznane za unikatowe;
  • pojazdy, które zostały wywiezione z kraju albo sprzedane za granicą.

Wyrejestrowanie samochodu w Panta

Jako Panta również jesteśmy w stanie wyrejestrować auto na określonych warunkach. Nasza firma może wyrejestrować tylko pojazdy, które zostały zarejestrowane w Gdańsku i ich właściciel wpisany jest w dowodzie rejestracyjnym. Ponadto osoba ta musi być osobiście obecna podczas kasacji auta. Jeżeli istnieją współwłaściciele, to oni również muszą pojawić się w naszej siedzibie. Ty podpiszesz zaświadczenie o kasacji oraz upoważnienie do wyrejestrowania samochodu, a my zadbamy o resztę. Zapraszamy do kontaktu z naszym przedstawicielem oraz do skorzystania z usług oferowanych przez Panta w Gdańsku.

Sprawdź

Inne wpisy które mogą Ci się spodobać

Surowce wtórne - czym są, które z nich przyjmujemy w Panta

Surowce wtórne, czym są, które z nich przyjmujemy w Panta

Rosnąca świadomość społeczna sprawia, że jeszcze większą uwagę przykładamy do surowców wtórnych. Odpowiednia ich segregacja pozwala na uporanie się z wieloma odpadami przemysłowymi. Ponadto wiele z surowców wtórnych można oddać do skupu i otrzymać za to pieniądze. W tym artykule w kilku zdaniach przedstawimy, czym dokładnie są surowce wtórne i wskażemy na te, które przyjmujemy … Continued

Czytaj
akumulator_obraz_autorstwa_Freepik

Co zrobić ze zużytym akumulatorem? Recykling akumulatorów

Akumulator wykorzystywany w samochodach i innych pojazdach, służy w dobrym stanie najczęściej od 2 do 5 lat , w zależności od sposobu eksploatacji. Po tym czasie ulega zużyciu i trzeba wymienić go na nowy, a stary zutylizować. To jednak jeden z odpadów niebezpiecznych, których nie można tak po prostu wyrzucić do śmietnika. Dodatkowo świetnie nadaje … Continued

Czytaj

Kontakt

Skontaktuj się z nami

Kasacja pojazdów

502 112 112

kontakt mailowy

kasacja@panta.gda.pl

Skup złomu

501 017 003

kontakt mailowy

skup@panta.gda.pl

Części

504 222 970

kontakt mailowy

czesci@panta.gda.pl

Odpady

501 260 444

kontakt mailowy

odpady@panta.gda.pl

Katalizatory

691 200 100

kontakt mailowy

katalizatory@panta.gda.pl

ul. Uczniowska 52
80-530 Gdańsk Brzeźno

NIP: 583-27-02-991
E-mail: panta@panta.gda.pl

Pracujemy w godzinach od
8:00 do 16:00 od poniedziałku
do piątku.

    Formularz kontaktowy





    Strona chroniona jest przez reCAPTCHA. Sprawdź politykę prywatności Google oraz warunki użytkowania.

    Powiadomienie o plikach cookie WordPress od Real Cookie Banner