Kasacja pojazdów

502 112 112

Skup złomu

501 017 003

Części

504 222 970

Odpady

501 260 444

Katalizatory

691 200 100

Co zrobić ze zużytym akumulatorem? Recykling akumulatorów

akumulator_obraz_autorstwa_Freepik

Akumulator wykorzystywany w samochodach i innych pojazdach, służy w dobrym stanie najczęściej od 2 do 5 lat , w zależności od sposobu eksploatacji. Po tym czasie ulega zużyciu i trzeba wymienić go na nowy, a stary zutylizować. To jednak jeden z odpadów niebezpiecznych, których nie można tak po prostu wyrzucić do śmietnika. Dodatkowo świetnie nadaje się do recyklingu, a więc ponownego wykorzystania! 

Sprawdź, co zrobić z zużytym akumulatorem – w szczególności, jeśli masz firmę (np. transportową lub warsztat), której prowadzenie generuje więcej takich odpadów!

Gdzie oddać stary akumulator? 

Zgodnie z przepisami stary akumulator wymaga odpowiedniego sposobu utylizacji. Masz jednak kilka opcji, dzięki którym szybko, wygodnie i bezpiecznie pozbędziesz się takiego odpadu.

Panta – profesjonalny zakład recyklingu i skup złomu 

Zużyty akumulator możesz oddać do zakładu recyklingu taki jak nasz. Specjalizujemy się w profesjonalnej gospodarce odpadami – dlatego masz pewność, że oddany przedmiot zostanie zutylizowany w sposób bezpieczny i zgodny z aktualnymi przepisami. Po oddaniu zużytego akumulatora możesz także uzyskać Kartę Przekazania Odpadów. Jest to oficjalny dokument potwierdzający oddanie określonych śmieci podmiotowi uprawnionemu do ich odbioru, transportu lub utylizacji. Dokument ten przygotowuje posiadacz odpadów, który przekazuje je odbiorcy.

Dodatkowo Panta jest miejscem, w którym można zostawić stary akumulator, a przy tym na nim zarobić. Aktualne stawki, za które skupujemy akumulatory zawarte są tu.

Gdzie jeszcze możesz zostawić zużyty akumulator?

Inny punktami, w których możesz zostawić zużyty akumulator jest tzw. Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK). Do najbliższego PSZOK-u można przynieść wszystkie kłopotliwe śmieci, a więc również zużyty akumulator. To jednak miejsce tylko na odpady, które pochodzą z gospodarstw domowych (a nie firm). Taki punkt znajduje się w każdej gminie.

Zużyty akumulator możesz także zostawić w sklepie z akumulatorami, podczas zakupu nowego – sprzedawca ma obowiązek go przyjąć. 

Punkty te zazwyczaj nie płacą jednak za przyjmowany towar, w przeciwieństwie do zakładu recyklingu takiego jak nasza firma.  

Dlaczego starych akumulatorów nie można wyrzucać do śmieci, a należy oddać do odpowiedniego punktu?

Stare baterie i akumulatory to odpady uznane za niebezpieczne dla człowieka i środowiska. Mogą poważnie skazić glebę, wodę i powietrze, np. ołowiem, rtęcią czy roztworem kwasu siarkowego. 

Dodatkowo akumulator jest najbardziej podatnym na recykling produktem na świecie – można wykorzystać go ponownie aż w 99%, przede wszystkim do wytworzenia nowego akumulatora.

To właśnie dlatego, zgodnie z zapisami Ustawy z dnia 24 kwietnia 2009 r. o bateriach i akumulatorach (Art.  78.), niepoprawna utylizacja akumulatora (np. wyrzucenie go do śmieci zmieszanych lub na dzikie wysypisko) grozi karą grzywny. 

Jeśli zastanawiasz się, co zrobić ze starym akumulatorem, pozbądź się go w szybki, bezpieczny i zgodny z prawem sposób – np. oddając do profesjonalnego zakładu recyklingu takiego jak Panta. Dzięki temu zadbasz o środowisko naturalne, a także unikniesz wysokiej grzywny!

Sprawdź

Inne wpisy które mogą Ci się spodobać

porzucone auto

Kasacja pojazdu a porzucone samochody

Jeżdżąc po Polsce, często można natknąć się na porzucone i uszkodzone samochody, które znajdują się przy drogach i na terenach leśnych. Z pewnością wiele osób zastanawia się nad tym, ile już tam stoją, ile jeszcze stać będą i kto odpowiada za ich utylizację. Kluczową rolę w eliminowaniu tych elementów przydrożnej martwej natury odgrywa kasacja pojazdu, … Continued

Czytaj
Surowce wtórne - czym są, które z nich przyjmujemy w Panta

Surowce wtórne, czym są, które z nich przyjmujemy w Panta

Rosnąca świadomość społeczna sprawia, że jeszcze większą uwagę przykładamy do surowców wtórnych. Odpowiednia ich segregacja pozwala na uporanie się z wieloma odpadami przemysłowymi. Ponadto wiele z surowców wtórnych można oddać do skupu i otrzymać za to pieniądze. W tym artykule w kilku zdaniach przedstawimy, czym dokładnie są surowce wtórne i wskażemy na te, które przyjmujemy … Continued

Czytaj

Kontakt

Skontaktuj się z nami

Kasacja pojazdów

502 112 112

kontakt mailowy

kasacja@panta.gda.pl

Skup złomu

501 017 003

kontakt mailowy

skup@panta.gda.pl

Części

504 222 970

kontakt mailowy

czesci@panta.gda.pl

Odpady

501 260 444

kontakt mailowy

odpady@panta.gda.pl

Katalizatory

691 200 100

kontakt mailowy

katalizatory@panta.gda.pl

ul. Uczniowska 52
80-530 Gdańsk Brzeźno

NIP: 583-27-02-991
E-mail: panta@panta.gda.pl

Pracujemy w godzinach od
8:00 do 16:00 od poniedziałku
do piątku.

    Formularz kontaktowy

    Strona chroniona jest przez reCAPTCHA. Sprawdź politykę prywatności Google oraz warunki użytkowania.

    Powiadomienie o plikach cookie WordPress od Real Cookie Banner