Kasacja pojazdów

502 112 112

Skup złomu

501 017 003

Części

504 222 970

Odpady

501 260 444

Katalizatory

691 200 100

Peterbilt 281/351

Peterbilt 281/351

W naszej serii o kultowych samochodach nie może zabraknąć charakterystycznych amerykańskich ciężarówek Peterbilt 281 i Peterbilt 351. To bliźniacze modele, które wykorzystano podczas kręcenia filmu „Duel” (Pojedynek na szosie) z 1971 roku. Film ten przeszedł do historii kina jako pełnometrażowy debiut reżyserski Stevena Spielberga.

Krótki zarys fabuły filmu

Fabuła filmu opowiada historię Davida Manna z Los Angeles. To sprzedawca elektroniki, który podczas powrotu z podróży służbowej musi stoczyć pojedynek na drodze z kierowcą starej cysterny. W rolę Davida Manna wcielił się Dennis Weaver. Pojedynek rozpoczyna sie wtedy, gdy David Mann swoim autem Plymouth Valiant decyduje się wyprzedzić cysternę. Okazuje się, że nie był to najlepszy wybór, ponieważ jej kierowca rusza za nim w pościg. Niepozorna i zardzewiała ciężarówka pokazuje swoją moc na amerykańskich bezdrożach i budzi lęk nie tylko u Davida Manna, ale również oglądających ten film. Rozpoczyna się mordercza walka o to, kto przetrwa. Film klasyfikowany jest jako thriller akcji.

Peterbilt 281 i Peterbilt 351 – krótka historia

Pierwsze modele ciężarówek Peterbilt 281 zeszły z taśmy produkcyjnej w Oakland w Kalifornii w 1954 roku. Pojazd ten charakteryzuje się wydłużonym wąskim nosem i motylkową maską. Było to popularne i praktyczne rozwiązanie, ponieważ znacznie ułatwiało dostęp do silnika. W latach 50. XX wieku kierowcy w Stanach Zjednoczonych często musieli liczyć tylko na siebie przy ewentualnych naprawach. Taka konstrukcja pojazdu zapewniała również optymalną widoczność. Ciężarówki Peterbilt 281 oraz bliźniaczy model 351 miały tylko po dwie pary niewielkich okrągłych reflektorów. Seria Peterbilt 281/351 z powodzeniem produkowana była do 1976 roku.

Rola ciężarówek w filmie

Już sama fabuła potwierdza, że ciężarówki Peterbilt 281/351 odegrały jedną z kluczowych ról w pełnometrażowym debiucie Stevena Spielberga. Cysterna goniąca Davida Manna posiadała na zderzaku dwa kawałki szyn kolejowych. To dodawało jej złowrogiego charakteru i budziło lęk widzów. Do tego na przedzie ciężarówki znajdują się różne tablice rejestracyjne. Potwierdzają one, że dla kierowcy walka na drodze to nie pierwszyzna, a David Mann i jego Plymouth Valiant miały być kolejnymi trofeami.

Początkowo „Pojedynek na szosie” był kilkuodcinkowym serialem i w produkcji wykorzystano tylko jeden pojazd Peterbilt. Aby film nadawał się do kina, reżyser stanął przed wyzwaniem dorobienia kilku scen. Na potrzeby nakręcenia dodatkowych scen, zbudowano dwie niemalże bliźniacze ciężarówki. Pozwoliło to Stevenowi Spielbergowi dokończyć film i w końcu trafił do kin. Cieszył się dużą popularnością i był jednym z pierwszych przystanków, który otworzył reżyserowi drogę do wielkiej, międzynarodowej sławy. Do dziś przetrwał tylko jeden z tych modeli. Mowa o nowszym modelu 351. Do tej ciężarówki podpięto cysternę z 1946 roku z napisem „Flammable” (materiał łatwopalny).

Sprawdź

Inne wpisy które mogą Ci się spodobać

Ochrona środowiska Panta

Porzucanie śmieci i złomu w lesie – konsekwencje

Każdy z nas powinien dbać o dobry stan środowiska naturalnego oraz zasobów planety. Niestety wiele osób o tym zapomina. Jednym ze skrajnych przykładów nieodpowiedzialności jest porzucanie śmieci i złomu na terenach leśnych. Prowadzi to do zaburzeń ekosystemu oraz zwiększa ryzyko pożaru lasu, a także jest niebezpieczne dla jego stałych mieszkańców. Z tego artykułu dowiesz się, … Continued

Czytaj
Wyrejestrowanie auta

Wyrejestrowanie samochodu. Kiedy, gdzie i jak

Wielu właścicieli aut spotyka się z sytuacją, w której chcą wyrejestrować samochód. Można to zrobić w urzędzie we własnym zakresie lub skorzystać ze wsparcia firmy zewnętrznej. W tym artykule wskażemy Ci, kiedy, gdzie i jak można wyrejestrować samochód. Regulacje prawne Proces wyrejestrowania samochodu regulowany jest przez polskie przepisy prawne. Podstawą jest tu Ustawa Prawo o … Continued

Czytaj

Kontakt

Skontaktuj się z nami

Kasacja pojazdów

502 112 112

kontakt mailowy

kasacja@panta.gda.pl

Skup złomu

501 017 003

kontakt mailowy

skup@panta.gda.pl

Części

504 222 970

kontakt mailowy

czesci@panta.gda.pl

Odpady

501 260 444

kontakt mailowy

odpady@panta.gda.pl

Katalizatory

691 200 100

kontakt mailowy

katalizatory@panta.gda.pl

ul. Uczniowska 52
80-530 Gdańsk Brzeźno

NIP: 583-27-02-991
E-mail: panta@panta.gda.pl

Pracujemy w godzinach od
8:00 do 16:00 od poniedziałku
do piątku.

    Formularz kontaktowy





    Strona chroniona jest przez reCAPTCHA. Sprawdź politykę prywatności Google oraz warunki użytkowania.

    Powiadomienie o plikach cookie WordPress od Real Cookie Banner