Kasacja pojazdów

502 112 112

Skup złomu

501 017 003

Części

504 222 970

Odpady

501 260 444

Katalizatory

691 200 100

Lotus Esprit w „Szpieg, który mnie kochał”

Lotus-Esprit

Kontynuujemy naszą podróż wśród aut, które na zawsze zapisały się w historii kina i stały się prawdziwymi ikonami motoryzacji. Kolejną z perełek jest Lotus Esprit. Samochód ten pojawił się w 10. filmie serii przygód Jamesa Bonda, czyli w „Szpieg, który mnie kochał”. Trzeba przyznać, że scenarzysta postawił sobie wysoko poprzeczkę, ponieważ Lotus Esprit występuje w filmie w wielu odsłonach.

Krótka historia Lotusa, który stał się ikoną

Międzynarodowy debiut auta Lotus Esprit miał miejsce w 1976 roku. Na uwagę zasługiwała jego sportowa i odważna sylwetka oraz znakomite osiągi. To wszystko w połączeniu z dobrym prowadzeniem sprawiło, że wiele osób zapragnęło wsiąść za kółko Lotusa. Nic więc dziwnego, że jego potencjał doceniły osoby odpowiedzialne za produkcję filmu „Szpieg, który mnie kochał”. Auto produkowane było w latach 1976-2004 i w tym czasie ewoluowało. Ostatnie modele schodziły z taśmy z potężnym silnikiem V8. W całej historii produkcji marki powstało dokładnie 10 675 egzemplarzy kultowego Esprita.

Jaką rolę odegrał w filmie?

Rola auta Lotus Esprit w filmie „Szpieg, który mnie kochał” jest nie do przecenienia. W trakcie kręcenia filmu wykorzystano kilka egzemplarzy samochodu, które posiadały dodatkowo rozbudowane funkcje. Lotus Esprit stał się m.in. łodzią podwodną, która napędzana była rakietą na sprężone powietrze lub posiadała śrubę napędową. W niektórych scenach widzimy model auta wykonany w skali 1:4, który był sterowany zdalnie. Całość wyglądała bardzo realistycznie, a film z 1977 roku szybko podbił serca widzów na całym świecie. Wpłynęło to na popularność pojazdu Lotus Esprit, który stał się prawdziwą ikoną motoryzacji.

Ciekawostki z firmy „Szpieg, który mnie kochał”

Historia samochodu Lotus Espirit w filmie „Szpieg, który mnie kochał” z pewnością nie jest banalna. Wszystko ze względu na wyzwanie logistyczne, przed którym stanęli producenci. Poniżej przedstawiamy pięć wyjątkowych ciekawostek związanych z kręceniem filmu i z wykorzystaniem auta Lotus Espirit w poszczególnych scenach.

 1. Pojazd Lotus Espirit rozpędzono za pomocą rakiet na sprężone powietrze, gdy ten wjeżdżał z nabrzeża do wody. Auto było ciągnięte za pomocą stalowych linek, a w jego środku znajdowały się manekiny imitujące aktorów.
 2. Przy przemianie auta w łódź podwodną wykorzystano model w skali 1:1, a scenę nakręcono na Bahamach. W jej trakcie koła auta składają się, a z jego kabiny wychodzą płetwy i peryskop.
 3. Helikopter krążący nad autem-łodzią podwodną był zdalnie sterowaną makietą. Na monitorze auta widać jednak prawdziwy helikopter podwieszony na dźwigu. Następnie wystrzeliwana jest rakieta ziemia-powietrze, która trafia w 1,5 metrowy model helikoptera.
 4. W scenie na stacji podwodnej Atlantis wykorzystano model auta Lotus Espirit w sali 1:4, który był sterowany zdalnie lub poruszał się po torach ułożonych na dnie morskim.
 5. Na potrzeby wspomnianej ceny ułożono aż 20 metrów torów podwodnych. Cała operacja trwała aż cztery miesiące, pochłonęła znaczne środki i zaangażowano w nią licznych profesjonalistów.

Po takich zabiegach auto musiało stać się ikoną motoryzacji i legendą dobrego kina. Już niedługo poznacie kolejne auta, które możecie kojarzyć z kultowych ekranizacji kinowych. Bądźcie czujni.

Źródło: materiały prasowe

Sprawdź

Inne wpisy które mogą Ci się spodobać

DODGE CHARGER

DODGE CHARGER R/T z 1970 roku

Bez dwóch zdań DODGE CHARGER R/T w filmie Szybcy i Wściekli odegrał bardzo ważną rolę. Przede wszystkim to tym autem poruszał się główny bohater filmu Dominic Torreto… (czytaj dalej)

Czytaj

Kontakt

Skontaktuj się z nami

Kasacja pojazdów

502 112 112

kontakt mailowy

kasacja@panta.gda.pl

Skup złomu

501 017 003

kontakt mailowy

skup@panta.gda.pl

Części

504 222 970

kontakt mailowy

czesci@panta.gda.pl

Odpady

501 260 444

kontakt mailowy

odpady@panta.gda.pl

Katalizatory

691 200 100

kontakt mailowy

katalizatory@panta.gda.pl

ul. Uczniowska 52
80-530 Gdańsk Brzeźno

NIP: 583-27-02-991
E-mail: panta@panta.gda.pl

Pracujemy w godzinach od
8:00 do 16:00 od poniedziałku
do piątku.

  Formularz kontaktowy

  Strona chroniona jest przez reCAPTCHA. Sprawdź politykę prywatności Google oraz warunki użytkowania.

  Powiadomienie o plikach cookie WordPress od Real Cookie Banner