Oddając auto do kasacji, warto zastanowić się nad tym, ile trwa cała procedura. O ile sama kasacja pojazdu w Panta trwa dosłownie 20-30 minut, o tyle zdecydowanie więcej czasu należy poświęcić na kwestie formalne. W tym artykule przybliżymy nieco cały proces oraz zaprezentujemy, co trzeba zrobić krok po kroku, aby prawidłowo poddać auto kasacji, a następnie je wyrejestrować.
Kasacja pojazdu w dedykowanym punkcie
Procedurę kasacji pojazdu rozpoczyna się od wypełnienia formularza kasacji w dedykowanym punkcie, który posiada uprawnienia do wykonywania tej czynności. W tym czasie specjalista weryfikuje stan techniczny, kompletność pojazdu oraz demontuje tablice rejestracyjne. Zazwyczaj sama kasacja trwa około 20-30 minut. W niektórych przypadkach, np. w trakcie godzin szczytu, czas oczekiwania na wykonanie kasacji może się nieco wydłużyć. Po zakończeniu procesu właściciel auta otrzyma od nas potwierdzenie kasacji, unieważnione tablice rejestracyjne oraz pozostałą dokumentację, z którą należy udać się do właściwego Wydziału Komunikacji.
Wyrejestrowanie samochodu z systemu
Kolejnym krokiem właściciela jest przedłożenie dokumentacji we właściwym Wydziale Komunikacji. Wszystko po to, aby przeprowadzić ostateczne wyrejestrowanie auta z systemu. To niezwykle ważne, ponieważ spełnienie tego obowiązku pomaga właścicielowi samochodu w uniknięciu niepotrzebnych konsekwencji w przyszłości. Należy dokonać tego w ciągu 30 dni od kasacji. W przeciwnym razie grozi kara w wysokości nawet do 1000 złotych (zgodnie z art. 140mb ust. 2 oraz art. 78 ust. 2 pkt 1 Ustawy Prawo o ruchu drogowym).
Jako właściciel auta musisz przedstawić w Wydziale Komunikacji dokument potwierdzający przekazanie auta do stacji demontażu lub firmy prowadzącej punkt zbierania pojazdu oraz jego kasację. W Wydziale Komunikacji wypełnia się wniosek o wyrejestrowanie pojazdu i załącza do niego niezbędne dokumenty. Następnie wnosi się opłatę skarbową w wysokości 10 złotych. Wydział Komunikacji ma 30 dni od daty złożenia wniosku na wydanie decyzji o wyrejestrowaniu samochodu. Jeżeli zajdą nieoczekiwane okoliczności lub urząd w danym momencie ma natłok obowiązków, to w wybranych sytuacjach czas ten może wydłużyć się do 60 dni.
Powiadomienie towarzystwa ubezpieczeniowego
Obowiązkiem właściciela wyrejestrowywanego samochodu jest powiadomienie o tym towarzystwa ubezpieczeniowego, w którym wykupiono polisę OC. Ponadto można ubiegać się o zwrot części składki na OC za niewykorzystany czas obowiązywania umowy.
Kiedy możemy wyrejestrować auto za Ciebie?
Zgodnie z obowiązującym prawem istnieją sytuacje, w których możemy wyrejestrować samochód za Ciebie. Aby tak się stało, auto musi być zarejestrowane na Was. W sytuacji, gdy pojazd ma więcej niż jednego właściciela, to współwłaściciel musi być również obecny podczas kasacji. Po przeprowadzeniu tego procesu, upoważniasz nas do wyrejestrowania pojazdu. Wówczas eksperci Panta udadzą się z dokumentami do Wydziału Komunikacji. Oferta ta obejmuje tylko pojazdy zarejestrowane w Gdańsku, gdy ich właściciel jest wpisany w dowodzie rejestracyjnym i jest obecny podczas kasacji.
Wsparcie Panta Gdańsk w całym procesie
Nasi specjaliści dokładnie przeprowadzą Cię przez proces kasacji auta. Przygotujemy dla Ciebie dokumenty, które następnie przedłożysz w Wydziale Komunikacji. Cała procedura przebiega szybko i sprawnie, ponieważ mamy już gotowe i sprawdzone procedury działań. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości eksperci Panta służą swoim doświadczeniem. Dzięki nam kasacja auta będzie prostsza i szybsza. Zapraszamy do kontaktu!