Kasacja pojazdów

502 112 112

Skup złomu

501 017 003

Części

504 222 970

Porzucanie śmieci i złomu w lesie – konsekwencje

Ochrona środowiska Panta

Każdy z nas powinien dbać o dobry stan środowiska naturalnego oraz zasobów planety. Niestety wiele osób o tym zapomina. Jednym ze skrajnych przykładów nieodpowiedzialności jest porzucanie śmieci i złomu na terenach leśnych. Prowadzi to do zaburzeń ekosystemu oraz zwiększa ryzyko pożaru lasu, a także jest niebezpieczne dla jego stałych mieszkańców. Z tego artykułu dowiesz się, jakie konsekwencje wiążą się z porzucaniem odpadów w lasach. 

I pamiętaj, że złom można zostawić w Pancie i jeszcze na tym zarobić. 😉

Ochrona środowiska powinna być priorytetem

Postępujące globalizacja i konsumpcjonizm negatywnie wpływają na środowisko naturalne. Jesteśmy świadkami dużych zmian klimatycznych i globalnych problemów, które związane są z zanieczyszczeniami. To sprawia, że nawet małe zmiany naszych nawyków mogą dać wiele korzyści w długotrwałej perspektywie. W ostatnich latach rośnie świadomość społeczna w zakresie dbania o środowisko i prawidłowej segregacji odpadów. Niestety wciąż zdarzają się przypadki bezmyślnego porzucania śmieci i złomu w lasach oraz na innych terenach naturalnych. Takie zachowania należy piętnować. Jeżeli jesteś ich świadkiem, to zgłoś to odpowiednim służbom. Wszystko po to, aby zadbać o bezpieczną i zdrową przyszłość dla siebie oraz przyszłych pokoleń. Ochrona środowiska naturalnego powinna być naszym priorytetem. 

Jakie konsekwencje prawne grożą za porzucenie śmieci w lesie?

Pozostawienie śmieci na terenach leśnych stanowi naruszenie prawa. Jest to regulowane przez przepisy Kodeksu Wykroczeń. Jedną z konsekwencji może być kara grzywny, która zgodnie z art. 75 Kodeksu Wykroczeń wynosi do 500 złotych. W przypadku większych naruszeń policja lub samorząd mogą zwrócić się do sądu z prośbą o wymierzenie surowszej kary. Wówczas wysokość grzywny to nawet do 5000 złotych. Każdy przypadek rozpatrywany jest indywidualnie. Jeżeli problem pozostawiania nieczystości jest większy i mamy do czynienia z nielegalnym składowiskiem, to zgodnie z art. 183 Kodeksu Karnego osobie za to odpowiedzialnej grozi kara pozbawienia wolności od trzech miesięcy do pięciu lat. W skrajnych przypadkach wymiar kary może wzrosnąć nawet do ośmiu lat. Niestety te konsekwencje prawne nie zawsze powstrzymują przed nielegalnym wyrzuceniem śmieci do lasu. 

Konsekwencje dla zdrowia i życia ludzi

Porzucanie odpadów w postaci śmieci i złomu w lasach może mieć poważne konsekwencje dla zdrowia, a nawet życia ludzi. W wielu odpadach znajdują się niebezpieczne substancje chemiczne lub materiały toksyczne. Z czasem przedostają się one do środowiska i zanieczyszczają glebę, a także wody gruntowe. Stąd już niedaleka droga, aby szkodliwe związki trafiły do układu pokarmowego człowieka, który spożyje zanieczyszczoną wodę lub pokarm. Konsekwencje mogą być bardzo poważne. 

Negatywny wpływ na ekosystem

Śmieci pozostawione w lesie wpływają negatywnie na stan ekosystemu. Las to miejsce, w którym na co dzień żyją rośliny, zwierzęta czy też bakterie. Wszystkie one połączone są w jeden łańcuch i system, który bez ingerencji człowieka pozostają w równowadze. Złom i inne śmieci w lasach tę równowagę zaburzają. W ten sposób las traci swoją różnorodność biologiczną m.in. poprzez degradacje naturalnych siedlisk zwierząt. 

Obniżenie walorów turystycznych lasów 

Las to miejsce, w którym doskonale się odpoczywa. Wystarczy krótki spacer po terenach leśnych i wsłuchanie się w odgłosy natury, aby znaleźć poszukiwane ukojenie i spokój. Jeżeli las jest zanieczyszczony śmieciami, to spada komfort korzystania z niego i wiele osób rezygnuje z odwiedzenia go w celach rekreacyjnych. Obniża to potencjał turystyczny danych lokalizacji oraz negatywnie wpływa na komfort codziennego życia lokalnej społeczności, która z danym lasem jest związana od pokoleń.

 

Konsekwencje finansowe

Oczywiście śmieci z lasu trzeba usuwać. Wiąże się to z wysokimi kosztami, które ponosi organ samorządu lokalnego. Konsekwencją pozostawiania odpadów w lasach jest to, że środki z samorządu przekazywane są na usuwanie zanieczyszczeń, a nie na inicjatywy lokalne czy też rozbudowę infrastruktury. Cierpią na tym członkowie lokalnej społeczności, ponieważ brakuje środków na kluczowe dla nich projekty. To kolejny powód, dla którego składowanie odpadów w lasach należy piętnować i niezwłocznie zgłaszać. 

Jak temu zapobiec?

Od lat w Polsce wprowadzane są rozwiązania, które mają na celu zapobieganie porzucaniu śmieci i złomu w lasach. Przede wszystkim wiąże się to z edukacją oraz z budowaniem świadomości społecznej dotyczącej tego problemu i związanych z nim konsekwencji. Zaostrza się prawo, a wysokie kary mają odstraszać przed pozostawieniem śmieci w lesie. Nie zawsze jednak to działa. W związku z tym każdy z nas powinien zgłaszać niepokojące sygnały i przypadki zaśmiecania obszarów naturalnych. Ponadto zachęcamy do angażowania się w akcje sprzątania lasów oraz do prawidłowej segregacji śmieci. Razem możemy poprawić stan polskich lasów.

Sprawdź

Inne wpisy które mogą Ci się spodobać

Wyrejestrowanie auta

Wyrejestrowanie samochodu. Kiedy, gdzie i jak

Wielu właścicieli aut spotyka się z sytuacją, w której chcą wyrejestrować samochód. Można to zrobić w urzędzie we własnym zakresie lub skorzystać ze wsparcia firmy zewnętrznej. W tym artykule wskażemy Ci, kiedy, gdzie i jak można wyrejestrować samochód. Regulacje prawne Proces wyrejestrowania samochodu regulowany jest przez polskie przepisy prawne. Podstawą jest tu Ustawa Prawo o … Continued

Czytaj
Chevrolet „Pussy Wagon"

Chevrolet z napisem Pussy Wagon z filmu Kill Bill

Kontynuujemy naszą serię poświęconą kultowym samochodom z produkcji filmowych. Teraz czas na niezwykle charakterystycznego Chevroleta Silverado, który pojawił się w filmie Kill Bill w reżyserii Quentina Tarantino.

Czytaj

Kontakt

Skontaktuj się z nami

Kasacja pojazdów

502 112 112

kontakt mailowy

kasacja@panta.gda.pl

Skup złomu

501 017 003

kontakt mailowy

skup@panta.gda.pl

Części

504 222 970

kontakt mailowy

czesci@panta.gda.pl

ul. Uczniowska 52
80-530 Gdańsk Brzeźno

NIP: 583-27-02-991
E-mail: panta@panta.gda.pl

Pracujemy w godzinach od
8:00 do 16:00 od poniedziałku
do piątku.

    Formularz kontaktowy





    Strona chroniona jest przez reCAPTCHA. Sprawdź politykę prywatności Google oraz warunki użytkowania.

    Powiadomienie o plikach cookie WordPress od Real Cookie Banner