Kasacja pojazdów

502 112 112

Skup złomu

501 017 003

Części

504 222 970

Odpady

501 260 444

Katalizatory

691 200 100

Na czym polega recykling i co warto o nim wiedzieć?

Recykling

W Polsce każdego roku wytwarza się miliony ton odpadów. Ogromna część z nich nadaje się jednak do recyklingu, czyli ponownego wykorzystania. To nie tylko sposób na ochronę przyrody, ale też realne oszczędności, m.in. energii. Sprawdź, na czym polega recykling i w jaki sposób pozbyć się odpadów wytwarzanych w domu lub firmie – również tych niebezpiecznych i przemysłowych (np. opon czy części samochodowych).

Odzysk i recykling – na czym polegają?

Wszystko, co jest wytwarzane przez przyrodę, przechodzi naturalne przemiany. Inaczej sytuacja wygląda jednak w przypadku człowieka, który zaśmieca ziemię odpadami – wiele śmieci może latami zalegać np. na wysypisku. Przykładowo rozkład plastikowej butelki trwa ok. 500 lat.

Ten proces można jednak ograniczyć, stosując odpowiedzialną gospodarkę odpadami. Jej ogromną częścią jest recykling. Według Ustawy z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach to:

„odzysk, w ramach którego odpady są ponownie przetwarzane na produkty, materiały lub substancje wykorzystywane w pierwotnym celu lub innych celach”.

A czym w takim razie jest odzysk? To szerszy termin – oznacza dowolny proces, którego celem jest użyteczne wykorzystanie odpadów (np. wykorzystanie szklanej butelki jako wazon).

Mało kto wie, że do recyklingu nadaje się też wiele odpadów przemysłowych, remontowo-budowlanych czy części maszyn (np. karoseria, silnik). Niemal cały samochód (80 – 95%) także nadaje się do recyklingu. Na wyeksploatowanym samochodzie oraz niektórych odpadach można też zarobić oddając je do skupu, jakim jest Panta – są to np. złom, miedź, kable czy aluminium.

Jak przebiega recykling? 5 etapów recyklingu

Recykling składa się z kilku etapów – wbrew pozorom segregacja to dopiero wierzchołek góry lodowej. Śmieci przechodzą różne przemiany, dzięki którym można wykorzystać je ponownie. A niektóre nawet nieskończoną liczbę razy (jak aluminium)!

Etapy recyklingu (w uproszczeniu):

1. Segregacja/sortowanie – rozdzielanie odpadów na rodzaje (część odbywa się w domu lub w firmie),
2. Rozdrabnianie – kruszenie i zmniejszanie odpadów na małe kawałki, by ułatwić transport i dalszą obróbkę,
3. Mycie i osuszanie – mechaniczne czyszczenie odpadów (głównie tworzyw i szkła) przy pomocy specjalnych środków,
4. Wytłaczanie – przygotowanie gotowych produktów lub elementów możliwych do ponownego wykorzystania,
5. Czynności uzupełniające – np. magazynowanie, transport.

Rodzaje recyklingu – materiałowy, surowcowy, termiczny, organiczny

W zależności od tego, z jakiego materiału są wytworzone odpady, można poddać je innemu rodzajowi przetworzenia. Do recyklingu wykorzystuje się coraz nowsze technologie, które umożliwiają np. odzyskanie cennych pierwiastków. Najważniejsze rodzaje recyklingu to:

  • Recykling materiałowy (mechaniczny) – niewielka obróbka i ponowne zastosowanie tego samego tworzywa, wytwarza się inny wyrób użytkowy,
  • Recykling surowcowy (chemiczny) – wykorzystanie reakcji chemicznych, aby przerobić śmieci na wyroby o innych właściwościach i ponownie je zużyć (np. stworzenie z zużytych opon granulatu),
  • Recykling termiczny (energetyczny) – wykorzystanie odpadów, by uzyskać energię (np. spalanie śmieci, których nie da się poddać innej obróbce),
  • Recykling organiczny (kompostowanie) – wykorzystanie odpadów organicznych, biodegradowalnych (np. obierki warzyw i owoców przekształcone w nawóz).

Odpady przemysłowe i niebezpieczne – co z nimi zrobić?

Wiele odpadów przemysłowych w firmach – które są wytwarzane np. podczas obróbki, wydobycia, prac budowlanych czy produkcji – można poddać recyklingowi. Jeśli nie ma takiej możliwości, powinny być bezpiecznie zutylizowane. Jeżeli Twoja firma wytwarza tego typu odpady zachęcamy do skorzystania z usług Panty.

Specjalną kategorię stanowią też odpady niebezpieczne, które muszą być poddane konkretnym procedurom – w taki sposób, żeby chronić ludzi i środowisko przed ewentualnymi szkodami.

Przykładowe korzyści z recyklingu

Recykling daje wiele korzyści, o których napiszemy jeszcze kolejny artykuł, ale teraz warto w szczególności wymienić:

1. Obniżenie emisji szkodliwych substancji oraz ich wpływu na środowisko. Przykładowo 1 bateria może skazić aż 400 l wody,
2. Zmniejszenie zużycia ograniczonych zasobów ziemi i degradacji środowiska. Przykładowo przetworzenie tony aluminium oszczędza aż 700 kg ropy naftowej [1], a 1 tony makulatury chroni 17 drzew,
3. Oszczędność miejsca magazynowego i kosztów utrzymania śmieci (szczególnie w przypadku większych odpadów, np. przemysłowych),
4. Mniejsze opłaty za wywóz śmieci i możliwość uniknięcia kar finansowych, np. tych związanych z nieprawidłową utylizacją odpadów niebezpiecznych.

Recykling to rozwiązanie, które jest korzystne zarówno dla planety, jak i gospodarstwa domowego czy firmy. Zadbaj więc o poprawną gospodarkę odpadami – również takimi jak części samochodowe, opony czy odpady przemysłowe!

Zapraszamy do skorzystania z usług naszej firmy.

Sprawdź

Inne wpisy które mogą Ci się spodobać

Peterbilt 281/351

Peterbilt 281/351

W naszej serii o kultowych samochodach nie może zabraknąć charakterystycznych amerykańskich ciężarówek Peterbilt 281 i Peterbilt 351. To bliźniacze modele, które wykorzystano podczas kręcenia filmu „Duel” (Pojedynek na szosie) z 1971 roku. Film ten przeszedł do historii kina jako pełnometrażowy debiut reżyserski Stevena Spielberga. Krótki zarys fabuły filmu Fabuła filmu opowiada historię Davida Manna z … Continued

Czytaj

Kontakt

Skontaktuj się z nami

Kasacja pojazdów

502 112 112

kontakt mailowy

kasacja@panta.gda.pl

Skup złomu

501 017 003

kontakt mailowy

skup@panta.gda.pl

Części

504 222 970

kontakt mailowy

czesci@panta.gda.pl

Odpady

501 260 444

kontakt mailowy

odpady@panta.gda.pl

Katalizatory

691 200 100

kontakt mailowy

katalizatory@panta.gda.pl

ul. Uczniowska 52
80-530 Gdańsk Brzeźno

NIP: 583-27-02-991
E-mail: panta@panta.gda.pl

Pracujemy w godzinach od
8:00 do 16:00 od poniedziałku
do piątku.

    Formularz kontaktowy





    Strona chroniona jest przez reCAPTCHA. Sprawdź politykę prywatności Google oraz warunki użytkowania.

    Powiadomienie o plikach cookie WordPress od Real Cookie Banner