Kasacja pojazdów

502 112 112

Skup złomu

501 017 003

Części

504 222 970

Aluminium – Gigant w Świecie Przemysłu

Aluminium

Aluminium to metal, który od przełomu XIX i XX wieku jest powszechnie wykorzystywany w przemyśle. Na przełomie ponad stu lat zapracował sobie na miano giganta i jest jednym z najchętniej wykorzystywanych surowców w wielu sektorach gospodarki. Aluminium swoją popularność zawdzięcza wyjątkowym właściwościom technicznym oraz szerokiemu potencjałowi zastosowania. Zapraszamy do bliższego poznania tego metalu.

Kiedy odkryto aluminium?

Mianem aluminium określa się glin o czystej postaci technicznej. Pierwiastek ten został odkryty przez sir Humphreya Davy’ego, który na początku XIX wieku jako pierwszy wyizolował niewielkie ilości czystego aluminium. W 1807 roku zasugerował, aby ten pierwiastek nazwano aluminium i nazwa ta się przyjęła. Do dziś występuje w niezmienionej postaci.

Jak powstaje aluminium?

Aluminium powstaje w ramach dwuetapowego procesu. Pierwszy określa się mianem Procesu Bayera. W jego trakcie rudy boksytu poddawane są granulowane oraz oczyszczane. W ten sposób otrzymuje się tlenek glinu. Następnie zastosowanie ma proces Halla-Heroulta. Tu otrzymany tlenek glinu poddaje się elektrolizie. W jej trakcie uzyskuje się aluminium, które oddzielane jest od pozostałych składników. Produkcję aluminium w procesie elektrolizy niezależnie od siebie w 1886 roku odkryli Charles Hall i Paul Heroult. Metoda ta używana jest do dziś.

Wyjątkowe właściwości aluminium

Aluminium jako metal wykazuje określone właściwości, które przekładają się na jego popularność w przemyśle. Przede wszystkim aluminium jest bardzo lekkie (np. trzy razy lżejsze od żelaza), dlatego stosowane jest tam, gdzie masa wyrobu końcowego ma znaczenie. Ponadto charakteryzuje się doskonałą przewodnością cieplną, dzięki czemu aluminium wykorzystywane jest m.in. w przemyśle elektrycznym. Rozciągliwość i wytrzymałość materiału oceniane są bardzo wysoko, dlatego wykorzystuje się go również przy tworzeniu konstrukcji. 

Ponadto aluminium jest bardzo plastyczne, dzięki czemu można tworzyć z niego różne formy. Metal ten nie wykazuje właściwości magnetycznych i jest odporny na korozję. Z powodzeniem może być wykorzystywany w warunkach zewnętrznych, z czego korzystają takie sektory jak: przemysł morski i budownictwo. Te wszystkie właściwości sprawiają, że obecnie aluminium należy do najchętniej wybieranych materiałów w wielu obszarach przemysłu.

Szeroki potencjał zastosowania aluminium

Wspomniane parametry aluminium przekładają się na szeroki potencjał jego zastosowania. Powszechnie wykorzystuje się je w takich sektorach jak:

  • przemysł elektryczny (elementy instalacji i przewody elektryczne);
  • budownictwo (konstrukcje budowlane);
  • transport i logistyka (motoryzacja, pojazdy kolejowe, przemysł morski);
  • przemysł lotniczy (produkcja elementów maszyn latających);
  • produkty konsumpcyjne (np. opakowania, narzędzia kuchenne).

To tylko kilka przykładów. Tak naprawdę aluminium może być wykorzystywane na naprawdę szeroką skalę i potencjał jego użycia zależy m.in. od wyobraźni i realnych potrzeb inwestora. W ostatnich latach dużym zainteresowaniem cieszą się m.in. aluminiowe dekoracje.

Obróbka aluminium

Obróbka aluminium powinna być prowadzona przez doświadczonego specjalistę oraz w odpowiednich warunkach środowiskowy. Materiału tego nie wolno przegrzewać. Ma to kluczowe znaczenie dla jego wytrzymałości. Przegrzanie aluminium w procesie spawania może prowadzić do wystąpienia wad w strukturze spoiny i osłabić wytrzymałość konstrukcji. Metodę spawania dobiera się do konkretnego elementu oraz jego zastosowania. Przy aluminium wykorzystuje się takie metody spawalnicze, jak m.in.: TIG, MIG i elektrozgrzewanie. Podczas szlifowania elementów aluminiowych należy uważać na to, aby nie doszło do zmatowienia powierzchni metalu. 

W Panta specjalizujemy się m.in. w skupie i recyklingu metali, w tym aluminium. Posiadamy niezbędne doświadczenie w obszarze segregacji jakościowej aluminium oraz w jego przetwarzaniu. Zachęcamy do skorzystania z naszej oferty oraz do oddawania złomu w naszym skupie w Gdańsku.

Sprawdź

Inne wpisy które mogą Ci się spodobać

Wyrejestrowanie auta

Co zrobić po zezłomowaniu pojazdu?

Zdarzają się sytuację, w których jako właściciel jesteś zmuszony to zezłomowania swojego samochodu. Zastanawiasz się, jakie powinny być Twoje kolejne kroki? Z tego artykułu dowiesz się, co zrobić, aby po zezłomowaniu pojazdu dopełnić wszelkich formalności czy też odzyskać pieniądze za niewykorzystany okres ubezpieczenia pojazdu. Jak odzyskać środki z ubezpieczenia po zezłomowaniu pojazdu? W zdecydowanej większości … Continued

Czytaj
Złomowanie auta

Ile czasu trwa kasacja pojazdu?

Oddając auto do kasacji, warto zastanowić się nad tym, ile trwa cała procedura. O ile sama kasacja pojazdu w Panta trwa dosłownie 20-30 minut, o tyle zdecydowanie więcej czasu należy poświęcić na kwestie formalne. W tym artykule przybliżymy nieco cały proces oraz zaprezentujemy, co trzeba zrobić krok po kroku, aby prawidłowo poddać auto kasacji, a … Continued

Czytaj

Kontakt

Skontaktuj się z nami

Kasacja pojazdów

502 112 112

kontakt mailowy

kasacja@panta.gda.pl

Skup złomu

501 017 003

kontakt mailowy

skup@panta.gda.pl

Części

504 222 970

kontakt mailowy

czesci@panta.gda.pl

ul. Uczniowska 52
80-530 Gdańsk Brzeźno

NIP: 583-27-02-991
E-mail: panta@panta.gda.pl

Pracujemy w godzinach od
8:00 do 16:00 od poniedziałku
do piątku.

    Formularz kontaktowy





    Strona chroniona jest przez reCAPTCHA. Sprawdź politykę prywatności Google oraz warunki użytkowania.

    Powiadomienie o plikach cookie WordPress od Real Cookie Banner