Kasacja pojazdów

502 112 112

Skup złomu

501 017 003

Części

504 222 970

Wyrejestrowanie samochodu. Kiedy, gdzie i jak

Wyrejestrowanie auta

Wielu właścicieli aut spotyka się z sytuacją, w której chcą wyrejestrować samochód. Można to zrobić w urzędzie we własnym zakresie lub skorzystać ze wsparcia firmy zewnętrznej. W tym artykule wskażemy Ci, kiedy, gdzie i jak można wyrejestrować samochód.

Regulacje prawne

Proces wyrejestrowania samochodu regulowany jest przez polskie przepisy prawne. Podstawą jest tu Ustawa Prawo o ruchu drogowym z 20 czerwca 1997 roku wraz z późniejszymi zmianami oraz Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 31 sierpnia 2022 roku, które dotyczy rejestracji, oznaczania pojazdów, wymagań dla tablic rejestracyjnych, a także wzorów dokumentów związanych z całym procesem.

Kto i kiedy może wyrejestrować samochód?

Decyzję o wyrejestrowaniu pojazdu może podjąć właściciel pojazdu. Jeżeli auto należy do więcej niż jednej osoby, to wszyscy współwłaściciele muszą tu być zgodni. Podczas wyrejestrowania może być obecny tylko jeden z nich, o ile pozostałe osoby dadzą mu stosowne pełnomocnictwo.

Zgodnie z przepisami auto można wyrejestrować w przypadku:

  • kasacji (zniszczenia) za granicą;
  • wywozu albo sprzedaży za granicą;
  • kradzieży;
  • wycofania z obiegu;
  • przekazania do stacji demontażu pojazdów albo do punktu zbierania odpadów;
  • trwałej utraty (na przykład w wyniku pożaru).

Jakie dokumenty są niezbędne?

Szczegółowa dokumentacja związana z wyrejestrowaniem auta zależy od przyczyny. Podstawowe dokumenty, które musi przygotować właściciel pojazdu, to:

  • wniosek o wyrejestrowanie pojazdu;
  • dowód wniesienia opłaty;
  • dokument tożsamości właściciela;
  • ewentualne pełnomocnictwa w przypadku współwłaścicieli;
  • dowód rejestracyjny pojazdu;
  • tablice rejestracyjne.

W zależności od sytuacji wymagane mogą być również: oświadczenie o kradzieży pojazdu, dokumenty potwierdzające zbycie auta za granicą, kopia dokumentu potwierdzającego rejestrację auta za granicę, dokument potwierdzający zniszczenie pojazdu za granicą, dokument potwierdzający trwałą utratę pojazdu, potwierdzenie wycofania auta z obiegu lub kopia decyzji administracyjnej o wycofaniu pojazdu z obrotu.

Ponadto w przypadku przekazania auta do stacji demontażu albo do punktu zbierania odpadów (np. Panta w Gdańsku), niezbędne jest zaświadczenie (jedno z poniższych) o:

  • przyjęciu niekompletnego pojazdu;
  • demontażu pojazdu;
  • równoważny dokument z innego państwa.

Gdzie dokonuje się wyrejestrowania samochodu?

Samochód należy wyrejestrować w urzędzie właściwym dla miejsca ostatniej jego rejestracji. Zgodnie z obowiązującymi przepisami można to zrobić w: Urzędzie Miasta, Urzędzie Starostwa Powiatowego lub Urzędzie Dzielnicy. Na dzień dzisiejszy opłata związana z wyrejestrowaniem auta wynosi 10 PLN i można uiścić ją przelewem lub bezpośrednio w kasie właściwego urzędu. Pamiętaj jednak o tym, aby zachować dowód wpłaty (np. potwierdzenie przelewu).

Czy możliwe jest ponowne zarejestrowanie samochodu?

W większości przypadków nie ma możliwości dokonania ponownej rejestracji samochodu. Istnieją jednak wyjątki uwzględnione w przepisach. Wśród nich znajdują się:

  • auta odzyskane po kradzieży;
  • ciągniki i przyczepy rolnicze;
  • samochody zabytkowe;
  • auta mające powyżej 25. lat i mające szczególne znaczenie dla historii motoryzacji lub uznane za unikatowe;
  • pojazdy, które zostały wywiezione z kraju albo sprzedane za granicą.

Wyrejestrowanie samochodu w Panta

Jako Panta również jesteśmy w stanie wyrejestrować auto na określonych warunkach. Nasza firma może wyrejestrować tylko pojazdy, które zostały zarejestrowane w Gdańsku i ich właściciel wpisany jest w dowodzie rejestracyjnym. Ponadto osoba ta musi być osobiście obecna podczas kasacji auta. Jeżeli istnieją współwłaściciele, to oni również muszą pojawić się w naszej siedzibie. Ty podpiszesz zaświadczenie o kasacji oraz upoważnienie do wyrejestrowania samochodu, a my zadbamy o resztę. Zapraszamy do kontaktu z naszym przedstawicielem oraz do skorzystania z usług oferowanych przez Panta w Gdańsku.

Sprawdź

Inne wpisy które mogą Ci się spodobać

Wyrejestrowanie auta

Co zrobić po zezłomowaniu pojazdu?

Zdarzają się sytuację, w których jako właściciel jesteś zmuszony to zezłomowania swojego samochodu. Zastanawiasz się, jakie powinny być Twoje kolejne kroki? Z tego artykułu dowiesz się, co zrobić, aby po zezłomowaniu pojazdu dopełnić wszelkich formalności czy też odzyskać pieniądze za niewykorzystany okres ubezpieczenia pojazdu. Jak odzyskać środki z ubezpieczenia po zezłomowaniu pojazdu? W zdecydowanej większości … Continued

Czytaj
rodzaje stali

Stal konstrukcyjna a stal narzędziowa – różnice i zastosowania

Na co dzień w przemyśle i metalurgii wykorzystuje się różne rodzaje stali. Najczęściej spotykane są stal narzędziowa oraz stal konstrukcyjna. Podział ten wskazuje na zastosowanie materiału, który może mieć nieco inny skład jakościowy. Warto nieco bliżej poznać ich charakterystykę, różnice występujące pomiędzy nimi oraz potencjał zastosowania. Dowiesz się tego z naszego artykułu. Czym jest stal … Continued

Czytaj

Kontakt

Skontaktuj się z nami

Kasacja pojazdów

502 112 112

kontakt mailowy

kasacja@panta.gda.pl

Skup złomu

501 017 003

kontakt mailowy

skup@panta.gda.pl

Części

504 222 970

kontakt mailowy

czesci@panta.gda.pl

ul. Uczniowska 52
80-530 Gdańsk Brzeźno

NIP: 583-27-02-991
E-mail: panta@panta.gda.pl

Pracujemy w godzinach od
8:00 do 16:00 od poniedziałku
do piątku.

    Formularz kontaktowy





    Strona chroniona jest przez reCAPTCHA. Sprawdź politykę prywatności Google oraz warunki użytkowania.

    Powiadomienie o plikach cookie WordPress od Real Cookie Banner