W naszej serii o kultowych samochodach nie może zabraknąć charakterystycznych amerykańskich ciężarówek Peterbilt 281 i Peterbilt 351. To bliźniacze modele, które wykorzystano podczas kręcenia filmu „Duel” (Pojedynek na szosie) z 1971 roku. Film ten przeszedł do historii kina jako pełnometrażowy debiut reżyserski Stevena Spielberga.
Krótki zarys fabuły filmu
Fabuła filmu opowiada historię Davida Manna z Los Angeles. To sprzedawca elektroniki, który podczas powrotu z podróży służbowej musi stoczyć pojedynek na drodze z kierowcą starej cysterny. W rolę Davida Manna wcielił się Dennis Weaver. Pojedynek rozpoczyna sie wtedy, gdy David Mann swoim autem Plymouth Valiant decyduje się wyprzedzić cysternę. Okazuje się, że nie był to najlepszy wybór, ponieważ jej kierowca rusza za nim w pościg. Niepozorna i zardzewiała ciężarówka pokazuje swoją moc na amerykańskich bezdrożach i budzi lęk nie tylko u Davida Manna, ale również oglądających ten film. Rozpoczyna się mordercza walka o to, kto przetrwa. Film klasyfikowany jest jako thriller akcji.
Peterbilt 281 i Peterbilt 351 – krótka historia
Pierwsze modele ciężarówek Peterbilt 281 zeszły z taśmy produkcyjnej w Oakland w Kalifornii w 1954 roku. Pojazd ten charakteryzuje się wydłużonym wąskim nosem i motylkową maską. Było to popularne i praktyczne rozwiązanie, ponieważ znacznie ułatwiało dostęp do silnika. W latach 50. XX wieku kierowcy w Stanach Zjednoczonych często musieli liczyć tylko na siebie przy ewentualnych naprawach. Taka konstrukcja pojazdu zapewniała również optymalną widoczność. Ciężarówki Peterbilt 281 oraz bliźniaczy model 351 miały tylko po dwie pary niewielkich okrągłych reflektorów. Seria Peterbilt 281/351 z powodzeniem produkowana była do 1976 roku.
Rola ciężarówek w filmie
Już sama fabuła potwierdza, że ciężarówki Peterbilt 281/351 odegrały jedną z kluczowych ról w pełnometrażowym debiucie Stevena Spielberga. Cysterna goniąca Davida Manna posiadała na zderzaku dwa kawałki szyn kolejowych. To dodawało jej złowrogiego charakteru i budziło lęk widzów. Do tego na przedzie ciężarówki znajdują się różne tablice rejestracyjne. Potwierdzają one, że dla kierowcy walka na drodze to nie pierwszyzna, a David Mann i jego Plymouth Valiant miały być kolejnymi trofeami.
Początkowo „Pojedynek na szosie” był kilkuodcinkowym serialem i w produkcji wykorzystano tylko jeden pojazd Peterbilt. Aby film nadawał się do kina, reżyser stanął przed wyzwaniem dorobienia kilku scen. Na potrzeby nakręcenia dodatkowych scen, zbudowano dwie niemalże bliźniacze ciężarówki. Pozwoliło to Stevenowi Spielbergowi dokończyć film i w końcu trafił do kin. Cieszył się dużą popularnością i był jednym z pierwszych przystanków, który otworzył reżyserowi drogę do wielkiej, międzynarodowej sławy. Do dziś przetrwał tylko jeden z tych modeli. Mowa o nowszym modelu 351. Do tej ciężarówki podpięto cysternę z 1946 roku z napisem „Flammable” (materiał łatwopalny).